Bratislava 10. júla (TASR) – Prvé kroky Andreja Kisku vo funkcii prezidenta SR mali vplyv na zlepšenie kvality demokracie na Slovensku, tvrdí Inštitút pre verejné otázky (IVO).
"Podľa očakávania prvé kroky nového prezidenta pôsobili v smere znižovania koncentrácie moci v rukách jednej politickej strany a posilnili mechanizmy deľby moci a 'bŕzd a protiváh'," uviedli dnes na tlačovej konferencii v Bratislave predstavitelia IVO, ktorí predstavili výsledky IVO Barometra. Ten ukázal, že vývoj kvality demokracie na Slovensku za druhý štvrťrok dosiahol priemernú známku 3,1, čo je mierne zlepšenie o 0,1 bodu oproti predchádzajúcemu hodnotenému obdobiu.
Grigorij Mesežnikov z IVO v prípade nového prezidenta hodnotí kladne najmä jeho aktivitu v oblasti súdnictva. "Postoje a kroky nového prezidenta v tejto oblasti hodnotíme ako pozitívne a nádejné," uviedol Mesežnikov. Ako dodal, pozitívom je, že súčasný prezident konal rýchlo pri vymenovaní a nevymenovaní ústavných sudcov. Mesežnikov taktiež ocenil vymenovanie nových členov Súdnej rady SR či rozhodnutie o stiahnutí námietok v kauze Čentéš. "Toto všetko sme považovali za dostatočný dôvod na zlepšenie ratingu za minulý štvrťrok," ozrejmil Mesežnikov.
V oblasti legislatívy IVO upozornil na viacero nedostatkov. Išlo najmä o novelu ústavy z júna tohto roka. "Na margo novelizácie ústavy si dovoľujeme podotknúť, že k podobným legislatívnym iniciatívam by sa malo pristupovať inak, než to urobili Smer-SD a KDH. O vážnych právnych zmenách sa majú viesť vážne odborné diskusie, o to viac, ak ide o novelu ústavy a zásadné zmeny vo fungovaní jednej moci v štáte," uviedli predstavitelia IVO. Problémy sa vyskytli aj pri iných zákonoch. Napríklad pri legislatíve, ktorá reguluje volebné procesy, novele zákona o sudcoch a prísediacich či pri zákone o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku. Podľa IVO sa v týchto legislatívnych normách objavili problematické ustanovenia, vrátene podozrení na protiústavnosť. "Celkovo situácia v oblasti legislatívy nevybočovala natoľko z doterajších trendov, aby sme prikročili k zhoršeniu ratingu," doplnil Mesežnikov.
Cieľom projektu IVO Barometer je pravidelne hodnotiť stav kvality demokracie na Slovensku v piatich kľúčových oblastiach: demokratické inštitúcie a právny štát, legislatíva, ochrana ľudských a menšinových práv, nezávislé médiá a médiá verejnej služby a občianska spoločnosť a tretí sektor. Hodnota známky IVO Barometra sa pohybuje na škále od 1,00 do 5,00, pričom známka 1,00 vyjadruje optimálny stav kvality demokracie.
0